Karabağlar

Nüfusu bakımından İzmir’in en büyük ilçesi konumundaki Karabağlar Buca, Konak, Balçova ve Gaziemir ilçeleri ile çevrili, önemli bir merkezdir. Standart bir ilçe görüntüsüne sahip Karabağlar’da görülmeye değer yerler mevcuttur. Ancak İzmir ve çevresini ziyaret ederken kısa süreliğine bir zaman ayırmanızı öneririz. İl merkezine yaklaşık 10 km’de yer alan ilçede Kavacık Köyü, Akçakale Ören Yeri, Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı gidip görmeniz gerekenler listesini en başında yer almalıdır.

Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları ağırdır.

Gezilecek Yerler

Kavacık Köyü

Doğasını günümüze kadar koruyabilmiş bir köy yeri olan Kavacık, yeşil tabiat alanları, çam ormanları ve barındırdığı diğer doğal güzellikleri ile Karabağlar ilçesinin görülmeye değer en önemli bölgesidir. Köyde bulunan ve yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan mezar taşları, tarihi camiler ve taştan yapılmış evler, ziyaret etmeniz gereken en önemli unsurlardır. Köyde yetişen üzüm ve aynı adı taşıyan festival, yılın belli zamanlarında Kavacık’a ziyaretçi çeken diğer önemli ürünlerdir. Doğa ve tarihin bir arada bulunduğu bu köy, dağ yürüyüş parkuları, kuş sesleri arasında kaybolacağınız sonsuz ormanları ve Çukurboz mevkiinde yer alan antik dönem mağaraları ile görülmeye değer bir İzmir beldesidir.

Akçakale (Akçakaya) Ören Yeri

Karabağlar’da bulunan savunma kalesi olan bu yapı kayalık bir tepe üzerine Persler tarafından kurulmuştur. Uzaktan kireç gibi beyaz bir kaya görüntüsü veren bu kale Akçakaya olarak da anılmaktadır. Arkeolojik çalışmalar, sit alanı olarak kabul edilen yerde halen devam etmektedir. Arkeolojik çalışmalar soncunda kale, sarnıç, sur duvarları, kireç ocağı ve çeşitli seramikler bulunmuştur. Tarihi ve mimari yapıları ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Bozyaka Mahallesi’ndeki Kilim Parkı’nın içinde yer alan bu tarihi ve önemli yapı, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan R. Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri Çalıkuşu’nu yazdığı binadır. Bu tarihi bina restore edildikten sonra, getirilen sayısız dünya ve Türk edebiyat eserleri ile doldurulmuş ve günümüz çocuklarına ilham vermeleri adına ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca, bu yapıda Çalıkuşu Çocuk Kulübü adı altında pek çok sayıda kurs ve eğitim etkinlikleri düzenlenmektedir. Her hafta Masal Çarşambaları etkinliği düzenlenmekte ve okumayı seven veya sevdirilmek istenen çocuklara örnek teşkil edlmektedir.

Gece Hayatı

Karabağlar, İzmir halkının gece saatlerinden ziyade akşam saatlerinde tercih ettiği küçük pub’lar, diskolar, balık ve kırmızı et ürünleri yiyebileceğiniz mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Yakın çevresinde bulunan büyük gece kulüplerine gidip canlı müzik dinleyebilir, gecenizi şenlendirebilirsiniz.

Ulaşım

İl merkezine uzaklığı 10 km’dir. İlçeye şehir içi Eshot otobüslerini  veya 887, 152 ve 90 no’lu Konak ve Sarnıç gibi metro aktarmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Evka3 – Bornova yönünde giden ve Halkapınar aktarma merkezlerine yol alan metro güzegahlarını tercih edebilirsiniz. İnkilap istasyonunda inerek ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehiriçinde ise taksi, dolmuş, metro, tren ve daha bir çok ulaşım seçeneği ile yolculuk yapıp istediğiniz yere varabilirsinizi.

Nasıl Gidilir ?

Karabağlar zaten izmirin merkezi bir ilçesidir. İzmir Otogarı’ndan gideceğinizi varsayarsak; Yeni Garaj – Gaziemir dolmuşları Karabağlar ilçesinden geçer, Ege Üniversitesi Hastanesinden gideceğinizi düşünürsek Bornova Gaziemir dolmuşları da geçmektedir. Konak’tan gideceğinizi düşünürsek bilet ile ya da İzmirimkart ile biniş yaptığınız takdirde 887/152 ve daha bir çok otobüs Karabağlar’dan geçer.

Havalimanın’dan gitmek isterseniz, Gaziemir’i geçip deniz tarafına doğru ilerlemeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here